Uchwała Nr XXIII/153/05
UCHWAŁA NR XXIII/153/05
RADY MIEJSKIEJ W ZABŁUDOWIE
z dnia 30 marca 2005 r.
w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Zabłudów.
Na podstawie art. 90 f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703, Nr 281, poz. 2781) uchwala się, co następuje:
§ 1. Uchwala się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Zabłudów, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2005 r. i podlega opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Wiceprzewodniczący Rady
Władysław Zadykowicz
Załącznik
do uchwały Nr XXIII/153/05
Rady Miejskiej w Zabłudowie
z dnia 30 marca 2005 r.
REGULAMIN UDZIELANIA POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM DLA UCZNIÓW ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE GMINY ZABŁUDÓW
I. PRZEPISY OGÓLNE
§ 1. Regulamin określa zasady i tryb przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Zabłudów.
§ 2. Pomoc materialna o charakterze socjalnym może być udzielana jako:
- stypendium szkolne,
- zasiłek szkolny.
§ 3. Uprawnieni do otrzymania pomocy materialnej są:
1) uczniowie szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
2) wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku do nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
3) uczniowie szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku szkolnego;
4) słuchacze niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje bezrobocie, niepełnosprawność ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
§ 4. 1. Świadczenia, o których mowa w § 2 przyznaje Burmistrz w drodze decyzji administracyjnej.
2. Burmistrz może upoważnić imiennie pracownika gminnej jednostki organizacyjnej lub pracownika urzędu do przyznawania świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
§ 5. Świadczenia, o których mowa w § 2 przyznawane są na podstawie wniosku złożonego w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Zabłudowie.
II. STYPENDIUM SZKOLNE
§ 6. 1. Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek:
1) rodziców, po zasięgnięciu opinii odpowiednio dyrektora szkoły lub ośrodka, w którym uczeń realizuje obowiązek szkolny, bądź dyrektora kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych;
2) pełnoletniego ucznia, po zasięgnięciu opinii odpowiednio dyrektora szkoły lub ośrodka, w którym uczeń realizuje obowiązek szkolny, bądź dyrektora kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych.
2. Świadczenia o charakterze pomocy socjalnej mogą również być przyznane z urzędu.
§ 7. 1. Stypendium szkolne może być udzielane w formie:
1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników i innych pomocy naukowych;
3) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów.
2. Jeżeli Burmistrz uzna, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa w pkt 1 nie jest możliwe, a w przypadku słuchaczy kolegiów nie jest celowe, stypendium szkolne może być udzielone w formie świadczenia pieniężnego.
3. Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.
§ 8. 1. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 1, realizowana jest przelewem po wystawieniu faktury na konto podmiotu prowadzącego zajęcia bądź bursy.
2. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której mowa w § 7. 1. pkt 2, realizowana jest poprzez dostarczenie za pośrednictwem szkół, po uprzednim zgłoszeniu się przez ucznia i zaakceptowaniu przez szkołę, uczniom pomocy dydaktycznych.
3. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której mowa w § 7 ust. 2 może być realizowana także poprzez zwrot poniesionych wydatków po przedstawieniu dokumentów potwierdzających ich powstanie.
4. Świadczenia pieniężne z tytułu pomocy materialnej o charakterze socjalnym wypłacane są w kasie urzędu lub przelewem na rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy.
§ 9. Burmistrz przyznając pomoc materialną o charakterze socjalnym uwzględnia dochód, o którym mowa w § 10 oraz:
1) niepełnosprawność, jej stopień, występujące w rodzinie bezrobocie, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomanię, także gdy rodzina jest niepełna;
2) pobieranie nauki poza miejscem zamieszkania.
§ 10. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, jeśli miesięczny dochód na osobę w jego rodzinie wynosi mniej niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.).
§ 11. Niesłusznie pobranie pomocy materialnej o charakterze socjalnym przez ucznia podlega zwrotowi.
§ 12. 1. Stypendium może być przyznane w pełnej lub częściowej wysokości w zależności od sytuacji materialnej ucznia, uzależnionej od dochodu przypadającego na jednego członka rodziny, niezależnie od uzyskiwanej pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym wynosi miesięcznie:
1) do 200 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, gdy dochód na jednego członka rodziny wynosi do 50 % kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej;
2) do 150 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, gdy dochód na jednego członka rodziny wynosi do 50 % do 70 % kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej;
3) od 80 % do 100 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, gdy dochód na jednego członka rodziny wynosi od 70 % do 100 % kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej.
2. Burmistrz ustala wysokość pomocy materialnej w granicach określonych w pkt 1 - 3 w każdej sprawie indywidualnej, kierując się: sytuacją materialną i rodzinną ucznia oraz opinią komisji analizującej wnioski.
§ 13. Do wniosku o udzielenie pomocy materialnej załącza się zaświadczenie o wysokości dochodów, a w przypadku ubiegania się o stypendium szkolne przez ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
§ 14. Dochód ustala się na podstawie przedłożonych przez wnioskodawcę zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach przez wszystkich członków rodziny lub na podstawie wystawionego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaświadczenia o dochodach przypadających na jednego członka rodziny oraz o miesięcznej wielkości uzyskiwanej pomocy społecznej, gdy rodzina korzysta z takiej pomocy w Ośrodku.
§ 15. W przypadku zmiany sytuacji materialnej rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń otrzymujący stypendium są obowiązani niezwłocznie powiadomić Burmistrza o powyższej zmianie lub o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium.
§ 16. 1. Wniosek o przyznanie stypendium składa się w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Zabłudowie w terminie:
1) do 15 września danego roku szkolnego w przypadku uczniów szkół;
2) do 15 października danego roku szkolnego w przypadku słuchaczy kolegiów.
2. W uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium może być złożony po upływie terminu, o którym mowa wyżej.
§ 17. Termin wypłaty stypendium określa się w decyzji o jej przyznaniu.
§ 18. Uczeń traci prawo do przyznanego stypendium szkolnego w sytuacji:
1) rezygnacji z nauki;
2) uzyskał pomoc materialną na podstawie nieprawdziwych danych.
III. ZASIŁEK SZKOLNY
§ 19. Prawo do zasiłku szkolnego przysługuje uczniowi znajdującemu się w przejściowo trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
§ 20. 1. Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek osób uprawnionych do przedkładania wniosków o stypendium szkolne, a także z urzędu.
2. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
§ 21. Wystąpienie zdarzenia losowego powodującego trudną sytuację materialną powinno być udokumentowane.
§ 22. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
§ 23. 1. Wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Zabłudowie.
2. Zasiłek przyznaje Burmistrz w formie decyzji administracyjnej, w której określa termin wypłaty.
Metryka strony