Uchwała Nr XXVI/168/05

z dnia 11 sierpnia 2005r. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Zabłudowa
UCHWAŁA NR

UCHWAŁA NR XXVI/168/05

RADY MIEJSKIEJ W ZABŁUDOWIE

z dnia 11 sierpnia 2005 roku

w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Zabłudowa.

Na podstawie art. 229 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego

Rada Miejska postanawia:

§ 1.

Skargę Aleksandra Repnika na działalność Burmistrza Zabłudowa wniesiona w dniu 2 i 4 maja 2005 roku do Wojewody Podlaskiego - oddalić.

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie:

Skarżący interweniuje u Wojewody Podlaskiego, aby ten spowodował po stronie Burmistrza Zabłudowa obowiązek bezprzetargowej sprzedaży na rzecz Skarżącego działki numer 1/6 położonej we wsi Halickie o powierzchni 5.200 m2, której niegdyś był dzierżawcą.

Skarżący uprawnienia do takiego żądania upatruje w krzywdzie jaką mu wyrządziła inna osoba, dopuszczając się w drodze przestępstwa do przerwania dzierżawy skarżącego, a następnie kupna na swoją rzecz tejże nieruchomości.

Skarżący po powzięciu wiadomości o przestępstwie wszczął postępowanie cywilne zmierzające do unieważnienia aktu notarialnego sprzedaży dokonanej w skutek przestępstwa. I sprawę wygrał - Sąd umowę sprzedaży unieważnił. Przedmiot umowy trafił do byłego właściciela, którym w drodze sukcesji po Skarbie Państwa, stała się Gmina Zabłudów.

Gmina wydzierżawiła Skarżącemu działkę w Halickich.

W 2005 roku Burmistrz zdecydował o sprzedaży działki. Gmina rozporządza mieniem samorządowym na podstawie przepisów prawa, które nie przypisują Skarżącemu uprawnień i roszczeń jakich się domaga. Zasadą jest sprzedaż mienia gminnego w drodze przetargu.

Prawo pierwokupu dzierżawcy (o którym wciąż mówi Skarżący) - ostatnio zmodyfikowane przepisami ustawy o ustroju rolnym - nie dotyczy Skarżącego bowiem nie spełnia on wszystkich ustawowych wymogów do skorzystania z niego m.in. nie posiada własnego gospodarstwa rodzinnego.

Skarżący nie rozumie, że pierwokup realizuje się w momencie wyrażenia woli sprzedaży przez właściciela rzeczy. Cena sprzedaży jest ustalana w drodze przetargu i dopiero wówczas uprawniony z pierwokupu może się wypowiedzieć, czy nabywa rzecz za tak ustaloną cenę.

Gmina nie może dokonać na rzecz Skarżącego sprzedaży w drodze negocjacji, z tego tytułu, że został on poszkodowany przez inną, niż Gmina osobę. Skarżący roszczenia odszkodowawcze powinien kierować wobec sprawcy jego krzywdy.

Burmistrz Zabłudowa nie znalazł podstaw prawnych dla zadośćuczynienia żądaniom i roszczeniom Skarżącego, dlatego brak jest także prawnych podstaw do uwzględnienia skargi.

Przewodnicząca Rady

Teresa Teofilewicz

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Zabłudowie

Wytwarzający/odpowiadający: Anna Walińska

Wprowadzający: Anna Walińska

Data modyfikacji: 2005-08-16

Opublikował: Małgorzata Węcławska

Data publikacji: 2005-08-16