Uchwała Nr XXI/127/04

z dnia 30 grudnia 2004r. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Zabłudowa
- projekt -

UCHWAŁA NR XXI/127/04

RADY MIEJSKIEJ W ZABŁUDOWIE

z dnia 30 grudnia 2004 r.

w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Zabłudowa.

Na podstawie art. 229 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego Rada Miejska w Zabłudowie uchwala, co następuje:

§ 1. Oddala skargę na działalność Burmistrza Zabłudowa, wniesioną przez niektórych właścicieli nieruchomości sąsiadujących z tzw. ”Węzłem Kuriany” usytuowanym w projekcie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zabłudów.

§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie:

W dniu 7 grudnia 2004 roku piętnastu właścicieli nieruchomości sąsiadujących z tzw. ”Węzłem Kuriany” usytuowanym w projekcie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zabłudów, złożyło skargę na działalność Burmistrza Zabłudowa zarzucając:

- wydanie przez Burmistrza pozytywnej opinii do lokalizacji południowej obwodnicy miasta Białegostoku na odcinku jej przebiegu przez Kuriany;

- wydanie tej opinii bez uprzedniej konsultacji ze skarżącymi.

Kilkuwariantowy projekt budowy południowej obwodnicy Białegostoku jest dyskutowany od 2002 roku.

W listopadzie 2002 roku Biuro Projektowo - Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt w Warszawie poinformowało Burmistrza Zabłudowa, że na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku, opracowuje „Uproszczone studium techniczno - ekonomiczne przebiegu drogi ekspresowej S-19 na odcinku Białystok - Siemiatycze - Międzyrzec Podlaski”, wnosząc o zaopiniowanie projektu trasy drogi S-19.

W lutym 2003 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku przedłożyła Burmistrzowi Zabłudowa protokół z posiedzenia Zespołu Oceny Projektów Inwestycyjnych, na którym rozpatrzono opisane wcześniej studium przebudowy drogi krajowej Nr 19.

Na lata 2005 - 2009 przewidziano m.in. budowę jednojezdniowej drogi stanowiącej łącznicę między „Węzłem Niewodnica” i istniejącą drogą Nr 19 w rejonie wsi Kuriany.

W dniu 16 grudnia 2003 roku Burmistrz Zabłudowa negatywnie zaopiniował kolejne warianty przebiegu projektowanej południowej obwodnicy Białegostoku m.in. z uwagi na lokalizację tzw. „Węzła Kuriany”.

Opinię tę Burmistrz zmienił - na pozytywną w dniu 12 stycznia 2004 roku po zapewnieniu przez przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku oraz Transprojektu w Warszawie, że w dalszym projektowaniu uwzględnione zostaną interesy właścicieli nieruchomości w Kurianach.

Obie opinie nie były ani dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku ani dla Transprojektu w Warszawie ostateczne i wiążące. Opinie te stanowiły wyraz uzgodnień na kolejnych etapach przeprojektowywania przedsięwzięcia.

O takim charakterze opinii i uzgodnień świadczy kolejne pismo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która w dniu 12 lipca 2004 roku przedłożyła Burmistrzowi Zabłudowa m.in. „Studium sieci dróg krajowych w rejonie aglomeracji białostockiej. Temat „C” Południowa obwodnica Białegostoku”. Celem tego opracowania było wyznaczenie kolejnego pośredniego wariantu pomiędzy dotychczas zaprezentowanymi korytarzami obwodnicy.

Według tej koncepcji:

- w I etapie budowy określonym czasowo do roku 2015 przewidziana jest m.in. budowa jednojezdniowej drogi Nr 65 na odcinku „Węzła Kudrycze” do „Węzła Kuriany”;

- w drugim etapie - po 2015 roku przewiduje się m.in. budowę jednojezdniowej drogi Nr 65 na odcinku „Węzła Kuriany” do „Węzła Grabówka”.

W dniu 8 grudnia 2004 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku przesłała Burmistrzowi Zabłudowa notatkę ze spotkania z dnia 6 grudnia 2004 roku, na którym ponownie rozpatrywano warianty przebiegu korytarzy planowanej południowej obwodnicy Białegostoku w ciągu drogi krajowej Nr 19 w rejonie wsi Skrybicze i Halickie.

Z ustaleń tego spotkania wynika m.in., że trasa obwodnicy i „Węzeł Kuriany” kolidują z istniejącą i planowaną (według wydanych pozwoleń na budowę) zabudową mieszkaniową i przemysłową.

W związku z tym zobowiązano Urząd Miejski w Zabłudowie aby w terminie tygodnia uaktualnił na mapach ewidencyjnych gruntów wsi Skrybicze, Halickie i Kuriany lokalizacje:

- istniejących budynków

- oraz budynków i obiektów na które wydano pozwolenia na budowę.

Na podstawie tak zaktualizowanych map Podlaskie Biuro Planowania Przestrzennego przeanalizuje korytarz obwodnicy pomiędzy wsiami Skrybicze i Halickie i w rejonie „Węzła Kuriany”.

Rozpatrzenie kolejnej koncepcji przebiegu korytarza odbędzie się na następnym spotkaniu zainteresowanych stron.

Wskazane dokumenty świadczą o prowadzeniu ciągłych uzgodnień prowadzących do ostatecznego ustalenia przebiegu obwodnicy z uwzględnieniem interesów właścicieli nieruchomości, w tym także skarżących.

W tych okolicznościach pozytywna opinia Burmistrza wydana w styczniu 2004 roku nie jest już nawet aktualna.

Zapisy przebiegu obwodnicy w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zabłudów nie są ostateczne, wciąż są zmieniane w celu ich dostosowania do kolejnych wariantów przebiegu obwodnicy i nawet kiedy zostaną uchwalone przez Radę Miejską w Zabłudowie, będą mogły ulegać stosownym zmianom.

Takich opinii, jak opisane w uzasadnieniu uchwały Burmistrz nie miał obowiązku konsultować z mieszkańcami.

Procedury sporządzania i uchwalania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy określa ustawa z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.).

Wynika z nich m.in.:

- obowiązek wyłożenia projektu studium do publicznego wglądu na okres co najmniej 30 dni (art. 11 pkt 10 cytowanej ustawy) - projekt studium Gminy Zabłudów wyłożony był do dnia 19 listopada 2004 roku;

- obowiązek zorganizowania dyskusji publicznej nad przyjętymi w projekcie studium rozwiązaniami (art. 11 pkt 10) - dyskusja odbyła się w dniu 19 listopada 2004 roku;

- obowiązek wyznaczenia terminu, w którym osoby prawne i fizyczne oraz jednostki nie posiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi dotyczące projektu studium (art. 11 pkt 11) - termin ten upłynął w dniu 10 grudnia 2004 roku.

Studium uchwala rada gminy, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenie uwag (art. 12 ust. 1).

Z treści przytoczonych przepisów prawa nie wynika obowiązek Burmistrza, co sugerują skarżący, konsultowania z mieszkańcami na etapie projektowania studium, dokonywanych uzgodnień, czy wydawanych opinii.

Ponieważ przedmiotowa skarga jak i protest mieszkańców w sprawie „Węzła Kuriany” wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Zabłudowie w dniu 7 grudnia 2004 roku, czyli przed upływem terminu na wnoszenie uwag do projektu studium, mogą być uznane za takie uwagi.

Uwagi do projektu studium rozpatrzy Burmistrz Zabłudowa i rozstrzygnięcia te podda ocenie Rady Miejskiej przy uchwalaniu studium (zgodnie z art. 12 ust. 1).

W tym stanie prawnym i faktycznym, skargę jako nieuzasadnioną należało oddalić.

Przewodniczący Rady

Stefan Nikiciuk

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Zabłudowie

Wytwarzający/odpowiadający: Anna Walińska

Wprowadzający: Anna Walińska

Data modyfikacji: 2005-02-07

Opublikował: Małgorzata Węcławska

Data publikacji: 2005-02-07